„Miałem sen, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są.”
Martin Luther King
W 1966 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową. Data ta upamiętnia masakrę w Sharperville w Południowej Afryce. Tego dnia, w 1960 roku, policja otworzyła ogień do ludności protestującej przeciwko apartheidowi. Zginęło sześćdziesiąt dziewięć osób, a sto osiemdziesiąt zostało rannych. Celem obchodów tej tragicznej rocznicy jest uczulenie społeczności międzynarodowej na wszelkie formy rasizmu, dyskryminacji i ksenofobii.
W tym roku obchodzimy nie tylko Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ale również 75. rocznicę ogłoszenia Powszechnej deklaracji praw człowieka. Jest to przełomowy dokument, który to gwarantuje każdemu wszystkie prawa człowieka, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Warto pamiętać, że nawoływanie do przemocy lub nienawiści ze względu na rasę, kolor skóry, religię, pochodzenie, narodowość lub pochodzenie etniczne jest zakazane w Unii Europejskiej.
Uczennice i uczniowie klas ósmych w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie przygotowały/przygotowali plakaty, które zostały umieszczone na szkolnym okrąglaku.
Daniel Siemiński – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie